fbpx

Соопштенија

Филипче мора да одговара, бројките на новозаразени и починати вртоглаво растат

Соопштение до јавноста - реакција на соопштението на министерството за здравство и на Венко Филипче

Неспособноста на министерот Венко Филипче ја потврдуваат бројките кои ги соопштува токму министерството за здравство со кое тој менаџира.
По вчерашната поразителна бројка од 317 заболени во едно деноноќие, денес и министерството и Институтот за јавно здравје со нови црни рекорди.
Во однос на минатата недела зголемување од 35,5% на бројката за новозаболени или повеќе од една третина.
Пријавени 30 смртни случаи или 7,1% повеќе во однос на претходната недела.
Ситуацијата е целосно излезена од контрола.
Неспособноста на Филипче и Заев резултира со огромни бројки на заразени за кои наскоро ќе нема место во болниците
Неспособност на Филипче и Заев чини животи. За едена недела процентот на починати од корона вирус е скоро 10 проценти поголем. Свесен ли е Филипче дека починатите се лица со име и презиме.
Неспособноста на Владата предводена од Заев и неговите министри како Филипче убива луѓе.
За ова мора да има одговорност!

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

 

Последни новости