Соопштенија

Мицкоски денеска во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со Борисов

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, односите помеѓу двете држави, но и Европската перспектива на Македонија. Мицкоски истакна дека членството во Европската Унија е од стратешки интерес […]

Прочитај повеќе

Првите 8 месеци од годинава реализацијата на капиталните инвестиции изнесува рекордно најниски триесетина проценти

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференција на Горан Сугарески Република Македонија веќе трета година по ред добива рекорден и мегаломански буџет, а граѓаните не гледаат никаква придобивки од истиот. Веќе трета година по ред криминалната банда на чело со аболицираниот Заев ги задолжува граѓаните за милионски суми, а парите на граѓаните преку криминални […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со повеќе билатерални средби во рамки на самитот на ЕПП во Загреб

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рамки на самитот на Европската Народна Партија во Загреб оствари повеќе билатерални средби. Тој оствари средби со претседателот на Европскиот Совет и иден претседател на Европската Народна Партија Доналд Туск, потпретседателот на Европската комисија за Работни места Јирки Катајнен, Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и лидерот на албанската опозиција Љуљзим […]

Прочитај повеќе

Зоран Заев и Нина Ангеловска повторно со квази проекти ги лажат граѓаните

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Зоран Заев и  Нина Ангеловска Зоран  Заев и Нина Ангеловска повторно со квази проекти ги лажат граѓаните. Заев и Ангеловска мора да одговорат каде се потрошени околу 700 милиони евра, пари за кои е зголемен јавниот долг откако Заев е на власт. За околу 700 милиони […]

Прочитај повеќе

Мицкоски ќе се обрати на конгресот на ЕПП- На агендата билатерални средби и состанок со Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ  Александар Николоски, членот на ИК и секретар за меѓународна соработка Влатко Ѓорчев и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и претседателката на комисијата за надворешни работи Христина Рунчева-Тасев ќе присуствува на дводневниот самит на Европската Народна Партија (ЕПП)  кој денес (20.11.2019) и утре (21.11.2019) се […]

Прочитај повеќе

Откако СДСМ е на власт јавниот долг изнесува 5.4 милијарди евра, задолжувањето пред избори индицира на изборна корупција

Соопштение до јавноста Зоран Заев и Нина Ангеловска ја задолжуваат државата без основ. Вчера наместо првично предвидените 67 милиони евра, Министерството за финансии се задолжи за 82 милиони евра или 15 милиони повеќе. На што и како ќе се трошат тие дополнителни 15 милиони евра е нејасно, исто како што е нејасно каде завршуваат и […]

Прочитај повеќе

Муцунски денеска оствари средба со Елса Фенет

Соопштение до јавноста Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски денеска (19.11.2019) оствари средба со директорот на одделот за Западен Балкан, при службата за надворешни работи на ЕУ, Елса Фенет. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во државата, реформските приоритети и предизвиците со кои се соочува Република Македонија на европскиот пат. Муцунски на средбата […]

Прочитај повеќе

Нема подобар пример за функционирањето на Кацарска судството и Русковска обвинителството од начинот на кој што ја водат истрагата за случајот „Рекет“

Соопштение до јавноста во врска со одлуката на Апелациониот суд за куќниот притвор на Катица Јанева Да ја најдеа торбата Луј Витон сигурно и неа ќе и ја вратеа сосе илјадниците евра, но нема потреба бидејќи не ја ни бараа. Да не беше трагична, одлуката за ослободување на Катица Јанева од притвор ќе беше смешна. Нема подобар […]

Прочитај повеќе

Мицкоски во текот на денешниот ден оствари повеќе средби при што се сретна Клеменс Која и Кимо Лахдевирта

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на денешниот ден оствари повеќе средби при што се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, Клеменс Која и амбасадорот на Република Финска, Кимо Лахдевирта. На средбите се разговараше за актуелната политичка состојба во државата, проблемите со кои се соочува државата, но и […]

Прочитај повеќе

СДСМ вети 5 нови градинки, три години како се на власт, само една градинка е отпочната, а четири не се ниту на повидок

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Мартин Ристов Мила Царовска и Борче Георгиевски ги манипулираат граѓаните на Гази Баба. СДСМ вети 5 нови градинки. Три години како се на власт, само една градинка е отпочната, а четири не се ниту на повидок. СДСМ вети многу, а не реализира ништо. Градинката во Стајковци која […]

Прочитај повеќе

Најгоре