Прес

Добро е што Заев се одважи да признае дека инвестицијата Кранфилд фаундри во Пробиштип ја донесе ВМРО-ДПМНЕ

Интегрален текст од изјава за медиуми на Емил Димитриев – пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, На огромно задоволство на сите жители од Општина Пробиштип денеска сме сведоци на започнување со работа на новата фабрика Кранфилд фаундри. Оваа инвестиција во Република Македонија дојде уште во 2014 година, првиот договор за нејзино инвестирање во нашата држава и во […]

Прочитај повеќе

Филипче фатен во лага, владината Малмед тврди дека уништениот инсулин е без недостатоци, потребна е кривична одговорност

Интегрален текст од прес конференција на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Аферата со уништување на инсулин покажува дека се фатени живи во сомнеж за постоење на криминал. Документите несомнено покажуваат дека уништен е инсулин со валиден рок на траење. А, сето ова отвора простор за кривично гонење од основното јавно обвинителство. Аргументите на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ќе поднесеме амандмани на законот за јазици за тој да стане уставен, политиканството на Заев се удира од глава, ако се за правда, власта ќе ги поддржи

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Немаме политика на принципи од власта, туку „купи ден продај“ политика. Имаме коцкање со државните и национални интереси, и не е само така во надворешните односи, туку и во секој друг поглед. Владата на Зоран Заев практично стана заложник на своите […]

Прочитај повеќе

Презентирани докази дека власта уништила инсулин вреден еден ипол милион евра со валиден рок на траење, се бара одговорност

Интегрален текст од прес конференција за медиуми  Марија Андоновска Почитувани, Аферата уништување на инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи. Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес конференција на која јавно обзнанивме дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои огромен дел, односно половина тон биле со валиден […]

Прочитај повеќе

Македонија руши рекорди по загаденост, Заев и СДСМ ништо не преземаат освен што ги лажат граѓаните и здруженијата за заштита на животната средина

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Виолета Ковачевиќ Почитувани, Зоран Заев и СДСМ дојдоа на власт со ветување за чист воздух и здрава животна средина. После три години власт Скопје Битола, Тетово и цела Македонија рушат светски рекордери по загаденост, a депонии никнуваат во речиси секое населено место. Ова е за жал вистинската […]

Прочитај повеќе

Дали е точно дека фирмите кон кои должи СДСМ молчат зошто добиваат закани и уцени од власта?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев и Спасовски молчат за долгот на СДСМ од 2.5 милиони денари. Ако постои синоним за зборот лицемерие тогаш тој ќе се Зоран Заев и СДСМ. Практично тие прават политичка хајка со впрегнати државни институции врз ВМРО-ДПМНЕ, а го […]

Прочитај повеќе

Народот во Дебар повеќе не се плаши од заканите и уцените и затоа ќе го казни ова насилство кое го приредија Заев и СДСМ

Интегрален текст од изјава за медиуми на Дафина Стојановска Почитувани Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму присуството на овој броен народ денес тука и покрај временските неприлики кои што само пред половина час се расчистија, […]

Прочитај повеќе

Спасовски да ги провери фирмите кон кои должи СДСМ и кон кои должат неговите коалициони партнери, и дали тоа не е извор на корупција

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие. Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во компании поради долг на ВМРО-ДПМНЕ кој цитирам согласно Изборниот законик не смеел да остане и сите обврски требало […]

Прочитај повеќе

Дали инсулинскиот скандал во кој се уништени половина тон инсулин со валиден рок на траење, треба да обезбеди нов милионски тендер за власта

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Марија Андоновска Почитувани, Дали на повидок е нов скандал со уништување на корисен инсулин во земјава? Имено инсулинскиот скандал во кој се вклучени министерството за здравство Венко Филипче, Агенцијата за лекови и медицински помагала, дирекцијата за стокови резерви се состои од уништување на инсулин чиј што рок […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Извештајот на СДСМ покажува дека имаат долг од 2.5 милиони денари

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на СДСМ. Извештајот на СДСМ покажува дека се должни 2.5 милиони денари од последните претседателски избори. СДСМ […]

Прочитај повеќе

Најгоре