Колумни

Како клептоманите пораснаа во клептократи, па станаа плутократи

Колумна на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Плусинфо Најпрво за луѓето кои немале прилика да ги сретнат зборовите „клептократ” и „плутократ” накратко да ги воведам во нивните значења. Клептократија е форма на управување која означува крадење на народниот имот од оние кои се на власт, додека, пак, плутократија значи форма на владеење со […]

Прочитај повеќе

Епидемија на незаслужена слобода – Сите заразени од Заев

Колумна на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ  за порталот Плусинфо Епидемија по дефиниција значи необично често појавување на некоја појава во една популација. По правило секогаш се работи за заразна појава. Точно 2 години и 5 месеци кај нас во Република Македонија се шири епидемија која за жал прерасна во ендемија. Ендемија инаку е вообичаена […]

Прочитај повеќе

Корупцијата цвета како никогаш досега

Колумна на Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски за порталот Независен Целиот систем во една држава, целото општество, секој сегмент, зависи од нивото на корумпираност, пред сѐ кај оние кои се „избрани“ да ја водат државата – властите. За човек да дознае каква е една држава, нејзината економија, екологија, образовен систем, здравство, приватен сектор, култура и тн., […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Европски вредности – Мало сутра!

Колумна на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, за Плусинфо Лексичко објаснување за придавката „примитивен”: Нешто што се однесува или припаѓа на најстарите стадиуми на антрополошкиот или културниот развој, односно се употребува за човек кој се пронаоѓа во еден од следните стадиуми, а тоа се неразвиен, ограничен, прост, заостанат. Аналогно на ова лексичко објаснување доаѓа и […]

Прочитај повеќе

Димовски:Нов лист

Колумна на Димитар Димовски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Курир Константниот раст на притисокот врз власта, од страна на опозицијата и од јавноста, кулминираше со згаснувањето на последната лажна надеж која ја подгреваше Владата – датумот за отпочнување на преговори со Европската Унија. Власта предводена од СДСМ и ДУИ е на крајот од […]

Прочитај повеќе

Николоски:Во корумпирана држава не доаѓа „Фолксваген“

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Независен Престижниот Блумберг објави дека „Фолксваген“ и официјално ќе инвестира во Турција. Исто така, објави дека Македонија воопшто не влегла во финална фаза на одлука. Вест која речиси и да помина незабележана. Се прашувам толку ли општеството се навикна на лоши вести и неуспеси што веќе […]

Прочитај повеќе

Економијата тоне, а корупцијата цвета

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Независен Деновиве сме сведоци на ерупција на нова корупциска афера популарно наречена „Рекет 2“. Гледаме како против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев и министерот за здравство Венко Филипче е поднесена кривична пријава за спречување на влез на странска инвестиција и финансиска штета на домашната […]

Прочитај повеќе

Европа на стабилноста и проширувањето и улогата на Македонија

Колумна на Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски за порталот Независен Во Брисел беше објавен новиот состав на Европската комисија. Европската влада на чело со досегашната министерка за одбрана на Германија, Урсула фон дер Лајен, ќе ја води Европската Унија во следниве пет години. По игра на случајот, токму овие два дена сум во Брисел на состаноци […]

Прочитај повеќе

Говор без омраза

Има еден феномен во виртуелниот интернет простор кој стана акутен во севкупното живеење кај нас. Особено последните десетина години, истиот ја извитопери својата првична намена и се престори во вистински ринг во кој секој и во секое време, стана и обвинител и егзекутор во јавниот простор. Во ерата на интернет комуникациите, каде информациите и знаењата […]

Прочитај повеќе

Ем крадат ем се неспособни

Колумна на Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски за порталот Независен Аферата „Рекет“ е координирана од највисоките кругови на власта, од врвот на СДСМ, и според иницијалните сознанија вкупно се изрекетирани преку 20 милиони евра од бизнисмените. Деновиве еруптира аферата „Рекет“. Власта се обидува да ја менаџера без да дозволи да бидат опфатени оние што се […]

Прочитај повеќе

Страна 1 од 6
Најгоре