Интервјуа

Трајановски:Избори се единствено решение за излез од политичко-економската криза

Интервју со Коце Трајановски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Вечер 1. Две години откако заврши вашиот градоначалнички мандат, дали би можеле да дадете оцена за работата на вашиот наследник? – Ова е мое прво појавување во јавноста, иако имав доста понуди. Мислев дека сепак на кој и да е градоначалник му треба одредено време […]

Прочитај повеќе

Мисајловски:Да не се прикрива врвот на криминалниот октопод само со Катица Јанева

Интервју со Владо Мисајловски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Вечер Трета година ВМРО-ДПМНЕ е во опозиција, по неколку години сериозна политичка криза. Успеа ли партијата во овој период да се консолидира, кадровски целосно да се екипира? – Апсолутно партијата е на цврсти темели и целосно е консолидирана, а впрочем докажавме на последните претседателски избори дека […]

Прочитај повеќе

Михајловски:Да станеме сите за да се ослободиме – на Македонија ѝ треба сенародно ненасилно востание

Интервју на Тони Михајловски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за пораталот Република Имавме период на нови т.н. Бомби, во кои имавме можност да слушнеме разговори кои потврдуваат дека специјалната обвинителка Катица Јанева била во контакт со Бојан Јовановски, кој е во притвор за рекетирање и бизнисменот Орце Камчев. Како ги коментирате актуелните случувања? Боки 13 […]

Прочитај повеќе

Николов:Филипче, доста е од приватизација на здравствените институции и сомнителни тендери

Интервју на Игор Николов, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Република Рекет – актуелно прашање кое цел месец ја бранува и домашната, но и меѓународната политичка сцена. Каква завшница очекувате? Д-р Николов: Аферата „Рекет„ ја отсликува нефункционалбноста на судството и фијаското во реализацијата на толку ветуваната реформа на истото, а предводена лично од Премиерот Зоран […]

Прочитај повеќе

Јанушев:ВМРО-ДПМНЕ ги немаше снимките за „Рекет“

Интервју на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, за  Порталот Слободна Европа Господине Јанушев, аферата „Рекет“ е во полн ек. Најмногу избувна по објавувањето на снимките во електронското издание на италијанскиот весник „Ла верита“. Како ВМРО-ДПМНЕ ќе преземете ли некакви конкретни чекори од типот да поднесете гласање на доверба на Владата во Собранието? ВМРО-ДПМНЕ во […]

Прочитај повеќе

Интервју со Јанушев: Единственото решение е организирање на итни и неодложни предвремени парламентарни избори

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев во интервју за КУРИР одговара на актуелните прашања поврзани со актуелната афера за предметот “Рекет”, како и политичката ситуација во државата. Вели дека очекува сите актери во аферата да бидат откриени и санкционирани. Јанушев се осврнува и на следните чекори на партијата во претстојниот период. Како решение вели дека […]

Прочитај повеќе

Ѓорѓиевски: Заев не може да го уапси Заев, „Рекет“ не би се случил без власта

Интервју на Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Вечер Изминатиот период има многу афери, скандали повеќето поврзани со корупција, разрешниците не се наповидок, зошто? Тоа е така затоа што криминалот и корупцијата извираат директно од власта. Главата на криминалниот октопод во Република Македонија е Зоран Заев. Независно дали се работи за ситен […]

Прочитај повеќе

Мицевски: Рекетарската Влада мора да си замине, а предвремени избори се единствен излез од кризата

Интервју на Никола Мицевски координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Подобра Македонија за порталот Press24 Граѓаните секојдневно слушаат за аферите, криминалот, рекетот и корупцијата на власта. Нема ден да не помине, а да не излезе во јавност некоја афера поврзана со власта. Сметам дека што побрзо се организраат предвремени парламентри избори толку […]

Прочитај повеќе

Божиновски: Оваа Влада мора да падне затоа што на Заев не му ја забораваме промената на името

Интервју на Игор Божиновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за пораталот Press24 Press24: Законот за јавно обвинителство е пред пратениците веднаш по одморите. Каква треба да биде разрешницата, каков закон и треба на Македонија? Божиновски: Според агендата на активности и седници во Собранието на Република Македонија, новото законско решение за јавното обвинителство најавено е да […]

Прочитај повеќе

Велјановски:На Република Македонија и се потребни избори за да се спречи уривањето на темелите на државата

Интервју на Александар Велјановски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за пораталот Нетпрес Обвинителството мора да служи на правдата, а не на власта. Наместо владеење на правото, тука функционира принципот на неказнивост за приврзаниците на власта. Сметам дека Зоран Заев е исплашен дека доколку ја загуби контролата над обвинителството тој и неговите соработници ќе бидат веднаш предмет на процесуирање на сите пријави кои досега обвинителите Рускоска-Јовевски ги држат во фиока, вели Велјановски […]

Прочитај повеќе

Страна 1 од 3
Најгоре