Интервјуа

Ништо од помирување, ако со тоа бараат амнестија за Заев

Интервју на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, за Радио Слободна Европа Во Грција ќе има предвремени избори, Нова демократија води пред Сириза. Вашиот колега од Европската народна партија, Мицотакис рече дека ќе го почитува Договорот од Преспа, но ќе се обиде да ги ублажи негативните последици за нив. И Вие сметате дека е можен подобар […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заев молел во Берлин да не објавуваат дека Македонија нема да добие датум за преговори

Интервју на претседателот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за порталот Република На 5 мај народот гласно ќе зборува со пенкалото во рака и ќе го заокружи бројот пред името на претседателот на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова – вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој верува во убедлива победа на вториот круг од овие претседателски избори, но […]

Прочитај повеќе

Метлата на Заев е новото „за живот во Македонија”, овој пат граѓаните нема да ги излаже

Интервју на претседателот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за порталот Press24 Press24: Како ги минувате Велигденските празнувања, гледаме дека сте присутни и на терен меѓу граѓаните? Се трудам онолку коку што можам минимумот слободно време да ги посветам на семејството, моите двајца синови Антониј и Јован, и сопругата. За дочекот на Велигден бев со сопругата во црквата […]

Прочитај повеќе

Интервју со Христијан Мицкоски: Убеден сум, ќе има цензус

Интервју со претседателот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за порталот Независен Тврдите дека нема да одите на бојкот во вториот круг, а по тесната разлика со СДСМ, веројатно, немате ни причина за тоа. Ама, како ќе се справите со бојкотирачите во своите редови кои отворено повикуваа на апстиненција уште во првиот круг? Ќе ги исклучувате ли и […]

Прочитај повеќе

Мисајловски за Курир: За мене само „Северна“ е трибината на градскиот стадион изградена од ВМРО

Околу последните политички збиднувања, економските тенденции и прашањето за името разговаравме со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. Тој за Курир вели дека за него само „Северна“ е трибината на градскиот стадион изградена од ВМРО-ДПМНЕ. На прашањето кои се очекувањата од лидерската средба која е закажана за утре Мисајловски подвлече дека преку дијалог ќе се бараат […]

Прочитај повеќе

Мицкоски за ДВ: Наскоро ќе го слушнете мојот забранет говор!

Интервју на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, за порталот ДВ Ако можеа Могерини и Столтенберг да се обратат во парламентот, не разбирам зошто не може да се обрати и лидерот на најголемата опозициска партија, прашува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Договорот од Преспа го смета за мртов. Деновиве сите очекувања се свртени кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со надеж дека […]

Прочитај повеќе

Громогласна тишина на Бујар Османи и ДУИ

Поминува една недела откако јавно го прашав потпретседателот на Владата задолжен за евроинтеграции, Бујар Османи, дали е вистина дека има договор со министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, според кој намерно треба да се кочат реформите во Македонија и да не се спроведува целосно планот 3-6-9 со цел катастрофално ниското ниво на реформи […]

Прочитај повеќе

Ќе го заобиколи ли Заев референдумот?

Референдумот како крајна финална фаза од решението на спорот за името опстојува како константа на македонската политичка сцена долг временски период. Своевремено промовиран од ВМРО-ДПМНЕ, потоа прифатен и од СДСМ, речиси секогаш го имало во плановите за решението за името. Целта е многу едноставна – народот, а не политичарите да го кажат последниот збор околу […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Никогаш, ама баш никогаш нема да се согласам со овој капитулантски договор!

За Февруари – Март оваа година најавивте измени во партискиот статут, за поголема децентрализација и по демократски начин на носење на партиските одлуки. До каде се статутарните измени и што предвидуваат ново истите? Статутарните измени чиј што процес е отпочнат ќе овозможи зголемување на транспарентноста и ќе го поттикне процесот на дебатирање во рамките на партиските тела […]

Прочитај повеќе

Најгоре