ПРЕС ЦЕНТАР

Нов криминал, опструкции и злоупотреби во институциите – Заев е во паника

Факти на денот: 1. Зоран Заев ја најави победа на ВМРО-ДПМНЕ и се обиде да ги исплаши граѓаните, дека доколку ВМРО-ДПМНЕ освои 2/3 ќе го ревидира Преспанскиот договор. Зоран Заев оправдано е во паника, зошто после 12-ти април следува одговорност за криминалот, корупцијата и рекетот. 2. Зоран Заев и СДСМ фатени во нов криминал од […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Не смееме да дозволиме изигрување на волјата на граѓаните како што беше случај со референдумот

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 нагласи дека техничката влада е формирана за да се обезбедат фер и демократски избори се со цел да не се изигра волјата на граѓаните како што тоа беше случај со референдумот кога се евидентираше гласање на секои 4 секунди а […]

Прочитај повеќе

Трипуновски: Негрижата за системите за наводнување, ги остава земјоделците без можност да ги наводнуваат нивите, производство речиси и да нема

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водоспопанство, Цветан Трипуновски денеска ги посети селата Туралево и Страцин. Тој вели дека од разговорот со граѓаните дознал дека најголем проблем на земјоделците од овој крај им е наводнувањето. -Катастрофалната работа и негрижата за системите за наводнување ги остава земјоделците без можност да ги наводнуваат нивите и со […]

Прочитај повеќе

Мизрахи денеска на средби со директорот на државниот инспекторат за труд и директорот на фондот за ПИОМ

Дополнителниот министер за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, денеска оствари средби со директорот на Државниот инспекторат за труд, Аљајдин Хавзиу и со директорот на Фонд на пензиското и инвалидското осигурување, Шаип Зенељи. Таа на средбата со директорот на Државниот инспекторат за труд, Аљајдин Хавзиу, истакна дека соработката меѓу двете институции треба да биде на […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Има сериозни индиции за криминал при набавка на патни исправи од над 19 милиони евра од МВР

Новиот скандал кој што е над 19 милиони евра за набавка на патни исправи и обрасци за пополнување од фирмата Веридос е всушност враќање во 2005 година каде што под друго име истата фирма имала набавка и на истиот начин некаде над 5 милион извршила криминален тендер за истата работа која што се случува денес, […]

Прочитај повеќе

СДСМ склучиле договор со фирмата „Веридос“ за набавка на пасоши во периодот во вредност од 20 милиони евра    

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Власта во заминување на СДСМ и Заев од ден во ден влага во се поголем криминал. Нема ден, а да нема некој криминален тендер или скандал поврзан со корупција. Вчера имавме можност во медиумите да видиме сериозни индиции за криминал од […]

Прочитај повеќе

Зоран Заев ја најави победата на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Владо Мисајловски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев ја најави победата на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Зоран Заев знае дека граѓаните не ја поддржуваат неговата антидржавна политика. Заев е соочен со одговорноста за пазарењето со највисоките национални и државни интереси и затоа се обидува да ги […]

Прочитај повеќе

Одговор на новинарски прашања на Владо Мисајловски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарски прашања на Владо Мисајловски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Новинарско прашање: Зоран Заев најави дека ќе бара поддршка за двотретинско мнозинство од осумтемина пратеници од независната пратеничка група, меѓутоа тоа очигледно нема да му биде доволно ќе му фали барем уште еден пратеник. Дали мислите дека би можел уште некој од вашата пратеничка група […]

Прочитај повеќе

Заврши времето на криминалната коалиција помеѓу полицијата и подземјето

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Славјанка Петровска Заврши времето на криминалната коалиција помеѓу полицијата и подземјето. Заврши времето кога Оливер Спасовски наместо да ги гони криминалците го користеше МВР за заштита на криминалот. Кога Славјанка Петровска говори за реформи и безбедност лаже и манипулира исто како и нејзиниот шеф, најнеуспешниот министер […]

Прочитај повеќе

Јанушев:На Заев не му одговара закон за јавно обвинителство, за да може да цвета бизнисот со марихуана

Има многу причини зошто криминално-рекетарската банда на власт одбегнува професионален закон за јавно обвинителство, но еве јас ќе се задржам на една. Никој од обвинителството во моментов не се занимава со бизнисот со марихуана каде јавна тајна е дека семејството Заеви и ним блиски луѓе се длабоко навлезени. Што би се рекло, тие го држат […]

Прочитај повеќе

Најгоре