Мицкоски: Денеска донесовме одлука и побарав од Пендаровски да прогласи вонредна состојба

Претседателот на ВМРО-ДПМЕ, Христијан Мицкоски во своето телефонско вклучување во телевизија 21 зборуваше за прогласувањето на вонредна состојба во државата поради Корона вирусот при што тој го посочи следново:

-Ние уште од пред седум дена беше таа прес конференција кога побаравме кризна состојба зошто ценевме дека кризна сотојба која што е степен повисок за заштита на населението може да се превенира во понатамошно ширење на оваа пандемија која што не затекна. Тоа беше пред 7 дена откако во текот на вчерашнио ден нашите позиции ги презентиравме на разговорот кај претседателот Пендаровски и понатамошниот развој на настаните поготово неговото гостување на една телевизија каде што кажа практично државата нема сили во моментот да прогласи кризна состоба на целата територија на државата, практично би се довела државата до колапс .

Мицкоски додаде дека ако се земе во предвид дека претседателот Пендаровски располага со најголем број информации од сензитивен карактер во текот на денешниот ден во утринските часови беше одржан интерен состанок и беше донесена одлука да се прогласи вонредна ситуација.

-Побарваме од страна претседателот прогласување на вонредна состојба, се со цел за да можат оние кои што им е најпотребно помошта од државата да ја добијат на време и да практично државата колку може да им помогне на оние кои што се најпогодени, додаде Мицкоски.

Поврзани вести

Арсовски: СДСМ четврти ден молчи за скандалозното доделување на лиценци за одгледување на марихуана на партиски функционери во вонредна состојба, ЈО и ДКСК да го истражат случајот

Интегрален текст од прес конференција – Димче Арсовски – портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ...

Коста Петров треба да знае дека ова не е шоу бизнис ниту евровизија, а во реалниот живот Заев украде 120 милиони евра за три месеци, Уставниот суд не може да прави ништо освен да го почитува правото

Одговор на новинарскo прашањe на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Прашање: Може ли краток коментар...

Мицкоски: Направен е смислен и организиран грабеж на буџетот, за три месеци потрошиле 120 милиони евра од буџетскиот дефицит за корумпирање избори, економијата е пред колапс

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Дозволете најнапред...

Јанушев:Дали зад тендерскиот скандал со дрисла има и роднинска спрега, дали е точно дека братучед на Рашкоски го доби тендерот од 12 милиони денари, доделен пак од братучед на неговста сопруга?

Интегрален текст од прес конференција на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Вчера обзнанивме...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот Суд на Република Македонија за поништување на уредбата со законска сила која се однесува на исплатата на големи пари за поранешните вработени во СЈО

Интегрален текст од прес конференција на Антонијо Милошоски Почитувани новинари, почитувана јавност денес би...

Предлог мерки за помош на спортистите, спортските работници, клубовите и вработените во спортските федерации и објектите за спорт поради пандемијата со вирусот Ковид – 19

Интегрален текст од прес конференција на Влатко Неделковски Почитувани, Jа поздравуваме намерата на владата...

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...