Николоски: Со листите ВМРО-ДПМНЕ ја претставува реформата „Нови луѓе, за ново време“

Во утринска емисија „Утрински брифинг“ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, воедно и носител на изборна единица четири, Александар Николоски кој што посочи дека листите на ВМРО-ДПМНЕ се со млади и нови луѓе бидејќи така се вика и реформата на партијата „Нови луѓе, за ново време“, и факт е дека по 12-ти април кога ВМРО-ДПМНЕ ќе победи ќе започне ново време во државата.

-Во однос на носителите точно од 6 носители имаме две жени, што е во рамки на она што се законски решенија. И се обидуваме на следните избори да бидат и три жени. Да сме најмалку во сооднос 3:3, па зошто и да не четири. Тоа е една новина која што сакавме да ја направиме. Додека други зборуваат ние реализираме, појасни Николоски.

Николоски додаде дека од шест носители, двајца не се членови на ВМРО-ДПМНЕ, тоа е професорката Силјановска и Дурловски.

-Околу 95% на листите има нови лица. А, неколку пратеници од постојаниот состав повторно се кандидати затоа што се докажаа со својата работа. Бидејќи Собранието е една специфична материја која што бара покрај добра претставеност пред граѓаните, бара и многу институционално знаење за внатре, затоа тука е Милошоски, Мицевски, Ласовска, Лашкоска и уште неколку други. Концептот на овие листи е продолжение на она што го започнавме во партијата после промената на раководството, тоа е една силна и сериозна реформа на партијата, која што сега планираме да ја направиме и во државата, фигуративно го крстивме како „Нови луѓе, за ново време“, бидејќи е факт дека доаѓа ново време во Македонија. Тоа не значи дека овие кадри кои што сега нема да се натпреваруваат за пратеници направиле нешто лошо или не оставиле добра трага во партијата, напротив ние сметаме на нив и во следниот период, на соодветни позиции на извршната власт каде што ќе можат да допринесат со своето искуство и знаење, пријателства кои што ги стекнале во изминатиот период, истакна Николоски.

Николоски образложи дека во следниот период сметаат дека во Собранието треба да имаат нови луѓе, каде што граѓаните можат да се препознаат и тоа е дијаметрално спротивен концепт од концептот кој што го понуди СДСМ за овие избори.

-Од 6 носители, се прв пат носители на листа во ВМРО-ДПМНЕ. Што е исто така концепт различен од СДСМ каде што, на пример Шекеринска не знам колку пати е носител, нагласи Николоски.

Поврзани вести

Арсовски: СДСМ четврти ден молчи за скандалозното доделување на лиценци за одгледување на марихуана на партиски функционери во вонредна состојба, ЈО и ДКСК да го истражат случајот

Интегрален текст од прес конференција – Димче Арсовски – портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ...

Коста Петров треба да знае дека ова не е шоу бизнис ниту евровизија, а во реалниот живот Заев украде 120 милиони евра за три месеци, Уставниот суд не може да прави ништо освен да го почитува правото

Одговор на новинарскo прашањe на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Прашање: Може ли краток коментар...

Мицкоски: Направен е смислен и организиран грабеж на буџетот, за три месеци потрошиле 120 милиони евра од буџетскиот дефицит за корумпирање избори, економијата е пред колапс

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Дозволете најнапред...

Јанушев:Дали зад тендерскиот скандал со дрисла има и роднинска спрега, дали е точно дека братучед на Рашкоски го доби тендерот од 12 милиони денари, доделен пак од братучед на неговста сопруга?

Интегрален текст од прес конференција на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Вчера обзнанивме...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот Суд на Република Македонија за поништување на уредбата со законска сила која се однесува на исплатата на големи пари за поранешните вработени во СЈО

Интегрален текст од прес конференција на Антонијо Милошоски Почитувани новинари, почитувана јавност денес би...

Предлог мерки за помош на спортистите, спортските работници, клубовите и вработените во спортските федерации и објектите за спорт поради пандемијата со вирусот Ковид – 19

Интегрален текст од прес конференција на Влатко Неделковски Почитувани, Jа поздравуваме намерата на владата...

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...