Милошоски: Законот за ЈО им треба за да одговорноста биде селективна

На денешната собраниска седница по повод Законот за ЈО пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски истакна дека законот за ЈО на власта и треба за да одговорноста за сторениот криминал биде селективна.

– Министерката не сака да даде образложение за овој закон, бидејќи сакаат да се заштитат себеси особено лицето ЗЗ од аферата „Рекет“. Власта сака да го протурка овој закон особено зошто им е битен членот 110 да не важат нови снимки нелегално стекнати, коишто можат да бидат доставени од свиркачи, а коишто се однесуваат на лицето ЗЗ и неговите соработници. Доколку таквите материјали важат Русковска наместо да биде адвокат на лицето ЗЗ, треба да биде обвинител и да покрене истрага и Обвинителен акт, вели Милошоски.

Тој истакна дека во снимката кој што ја пушти пред некој ден од собраниската говорница ЗЗ кажувал дека е свесен за финансирањето на Бојан Јованосвки кој што нема транскациска сметка, а тоа е перење пари, за префрлањео на пари од Силјан Мицески за старешките домови коишто никој не ги виде кое што исто така е перење пари.

Заев би целосно свесен и помагател во истиот случај се додека еден странски новинар не откри за јавноста дека тој е инволвиран целосно за да мора Заев да се вади дека го пријавил случајот затоа што тој е главата на целиот случај, рече Милошоски.

-Во документите објавени од тој медиум се објавени и материјали односно смс порака којашто ја праќа Вице Заев и вели имаме 35 лични карти кај едно лице од ромска националност, работата не е завршена, таа работа треба да ја заврши Милевка од Радовиш, чинам наша колешка, посочи Милошоски.

WordPress › Грешка

The site is experiencing technical difficulties.