Андоновски: СДСМ единствено што сработува е шверцерско носење на закони

Стефан Андоновски, советник за меѓународни односи на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва гостуваше на „Само Вистина“ кај што посочи дека владеење на правото во Република Македонија поради СДСМ нема. СДСМ единствено носи шверцерски закони.

-Жално е кога раководител на државна институција вели ЌЕ чекаме, да видиме што ќе се случува со ЕУ. А, треба да каже ЌЕ работиме за да постигнеме подобри резултати. Но се научија СДСМ да спијат, да чекаат овие три години и да не сработуваат, нагласи Андоновски.

Андоновски додаде дека СДСМ единствено што сработува е шверцерско носење на закони. А, знаеме дека еден од приоритетите да имаме владеење на право.

-Не може да имате владеење на правото во Република Македонија, доколку знаеме дека премиерот на државата знаел 15 дена, 10 дена пред да се јави кај Јавниот обвинител со какви докази треба да располага Јавниот обвинител., какви тешки кривични дела се случиле и тоа му било кажано директно од човекот кој што ги правел тие тешки кривични дела. Медиумскиот мецена на СДСМ и нивниот чест медиумски гуру каде што сите пропоненти на СДСМ гостуваа. Не смее да ни се случи во една држава премиерот знае за кривично дело, чека 10-15 дена за да и каже на главната Јавна обвинителка за организиран криминал, за потоа таа иако треба веднаш да почне да постапува, си дава рок од неколку месеци, па обвинителката може да оди на одмор, да се врати и да почне процедура, појасни Андоновски.

Андоновски образложи дека не е владеење каде што СДСМ не ја поместува црвената линија за Катица Јанева да е обвинител. За потоа да ни се случи тоа што ни се случи и СДСМ да ретерира 230 чекори назад.

На крајот на денот не е владеење на правото навечер во 10 часот да се дава предлог на закон за ЈО во Влада, да се враќа законот, па имавме сведочења од пратеници како се договарале и пазареле, истакна Андоновски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....
<