Славевски: Во владата на СДСМ сеуште тлее несогласување за прашањата поврзани со даноците

Трајко Славевски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го своето гостување во емисијата „Топ Тема“ кажа дека даночната сфера за овие предвремени парламентарни е затворена односно како може да биде затворена кога имавме катастрофални последици од воведувањето на прогресивниот данок.

-Пред неколку дена имало презентација на студијата во просториите на Министерството за финансии и за две работи дошло до сериозен конфликт помеѓу министерката за финансии, Нина Ангеловска и Вицепремиер за економски прашања, Мила Царовска. Сериозниот конфликт бил токму во прашања за ова што ние го зборуваме, значи сеуште и по одењето на Анѓушев од Владата сеуште тлее оган однос несогласувања во врска со овие прашања поврзани со даноците, истакна Славевски.

Славевски во своето гостување го посочи и следното:

-Ова што сега ние го нудиме укинување, не одложување на прогресивниот данок затоа што СДСМ признаа дека направиле голема грешка, ама ќе размислуваме, ќе анализираме три години. Бизнисмените велат ние сакаме извесност, што после 3 години, што ако некому му текне даночни стапки од наместо 15% , 18 % да ги направи 30 итн. Ние нудиме извесност, сериозна политичка партија треба да понуди извесност. Ние кажуваме не само што ќе го вратиме рамниот данок тој останува доколку се разбира ВМРО-ДПМНЕ ја добие довербата кај граѓаните на следните предвремени парламентарни избори и дополнително ќе ги намалиме стапките на оданочувања.

-Славевски додаде дека имал лично искуство од намалување на даночните стапки кога сите вклучително и Меѓународниот монетарен фонд укажувале дека наводно ќе се колабира , дека ќе се намалеле даночните приходи, но даночните приходи се зголемија, тоа е историја која што ја призна како позитивна и самиот СДСМ.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....