Василевска: Понижени граѓани и директори кои креваат рака на свои вработени, се докази дека законите не важат за сите

Професорката на правниот факултет и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Иванка Василевска, вечерва во „Што не е јасно“ на Телевизија Алфа истакна дека многубројни се примерите за тоа дека законите не важат за сите и институциите на власта на функционираат како по примерот на однесувањето на директорите во Свети Николе, Штип и Лозово.

Василевска вели дека она што го увидела насекаде низ Македонија е траорната слика на македонскиот граѓанин којшто е понижен, каде преовладува негативната селекција, примитивизмот кој се одразува на сите нивоа каде се осеќа силата на извршната власт,а тоа на локално ниво се одразува многу повеќе. Како што се наближува распуштањето на собранието, така се повеќе луѓе пристапувале и се охрабрувале да ги кажуваат јавно своите проблеми и приказни.

-Ние имаме соодветни закони, но имаме проблем со спроведување на истите, не важат законите еднакво на сите, луѓето се полтронизираат и се акомодираат во позициите и не постапуваат според моралот, да беше спротивно директорот кој кренал рака на своја колешка во примерот во Свети Николе, против него би се спровел судски процес и никогаш не би можел да стапи во работна организација. Такви примери има во Штип во Лозово, тоа се сериозни аномалии коишто не смеат да се допуштат, во државни институции или било каде тоа е недозволиво, а во моментов е допуштено од ова власт, вели Василевска.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....