Мицевски: Заев знае што ќе му се случи по 12-ти април и сака да го одложи распуштањето на парламентот, за да донесе закон за ЈО што ќе го штити

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на вечерашната дискусија во „24 Анализа“, со пратеничката на СДСМ Јагода Шахпаска посочи дека единствената причина зошто Зоран Заев брза да се донесе законот за ЈО е дека знае што ќе му се случи на 12-ти април, па затоа и сака да си донесе закон за обвинителство според кој ќе има негови обвинители и судии коишто ќе го штитат.

-Единствена причина зашто вие брзате да донесете ваков едностран Закон за Јавно обвинителство без да се имплементираат забелешките на експертите кои СДСМ меѓу другото ги повика на јавната дискусија, а една забелешка не е прифатена од тие експерти, затоа што Заев знае што ќе му се случи на 12-ти април, и сака да си донесе закон за обвинителство според кој ќе има негови обвинители и судии коишто ќе го штитат.

Мицевски рече дека денеска како пратеничка група доставиле формален материјал за да може Талат Џафери да ја свика седницата за распуштање на собранието, по договореното на средбата со претседателот Пендаровски, на којашто таа средба немаше изјави дека имаме реформски закони кои треба да поминат пред избори, но сега се условуваат изборите со одредени закони. Мицевски вели дека на четири дена пред распуштање а собранието во собраниска процедура сеуште нема Закон за јавно обвинителство, сеуште во собранието пратениците немаат добиено верзија од законот по кој се дискутираше на комисиската јавна расправа.

-Во документите коишто ги носите колешке пратеничке, дали ја носите и изјавата на Зоран Заев дека парламентот ќе се распушти на 12-ти февруари за да може да се фатат сите рокови. Не е точно дека сите рокови можат да се скратат, единствено може да се скрати рокот за увид во Избирачкиот список од 20 на 15 дена друго кратење нна роковите нема да може. Ќе имате постапки до ДИК до Виш Управен суд дали ќе ги скратите и тие рокови – ја праша Мицевски пратеничката на СДСМ, Јагода Шахпаска.

-Со сето она што го правите во државата, видовме дека државата е корумпирана, корумпираното судство и деградацијата на правосудниот систем, вие три години сте на власт можевте да го донесете законот кога сакате, но вие три години се правдате со Груевски за чија истрага сеуште нема извештај. Нема еден случај против еден функционер на СДСМ, а скандали и тендери имате секој ден, а обвинителството молчи, реплицираше Мицевски во дискусијата.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....