Јанушев: Заев се дрзна да седи со родители на убиени деца, да ги гледа во очи и да ги лаже, само за да добие политички поени

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вечерва во интервју за Алфа телевизија, а во врска со случајот „Монструм“ истакна дека Заев е човек без морални скрупули, тој се дрзнал да седи со родителите на убиените деца и да ги гледа во очи и да ги лаже, само за да добие политички поени.

-Заев се дрзна да седи со родителите на убиени деца и да ги гледа во очи и да ги лаже, само за да добие политички поени, тоа веројатно е најдобриот  начин да се долови за каков човек , не политичар станува збор. За човек којшто може такво нешто да направи, за најважното и најдрагоценото нешто што го имаме, а тоа се децата, не станува збор само за етичност, станува збор и за кривично дело и за тоа ќе одговара еден ден, вели Јанушев.

Јанушев посочи дека во политиката условно кажано „оружјата“ се бираат врз основа на принципи и морал или се бираат врз основа на непостоење на морални скрупули. За жал на Република Македонија Заев е тип на политичар којшто нема никакви скрупули.

-Веќе една година убијците за „Смилковско“ се на слобода после две судски пресуди, на слобода се само по заслуга на Заев, рече Јанушев.

Јанушев вели дека исто така дека Заев е тип на политичар без никакви морални скрупули којшто кажува едно, а до крајот на денот на денот кажува нешто сосема спротивно, со неговите изјави ја насочуваше истрагата во друг тек, а за тоа се одговара и кривично.

-Заев збореше дека власта била вмешана во тој случај тогаш, само заради и исклучиво за политиканство, за политички поени и како што видовме во овие три години за пусти пари, да ги немаше некои од неговите изјави и искази, истрагата ќе се водеше во поинаква конотација и ќе имаше поинаков тек, истакна Јанушев.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....