Николоски: Ја информиравме ЕПП дека нема да дозволиме Заев и СДСМ да избегаат од избори и од одговорност за сторениот криминал

Она што е значајно е дека на ова политичко собрание ќе дискутираме за идните правци на ЕПП, а исто така ќе дискутираме и за политичката состојба во Македонија. Ќе ја информираме ЕПП за случувањата во Македонија, за се поприсутниот криминал и корупција кои не престануваат дури и во овој период кога сме само на два месеца од избори, за скандали кои што се случуваат во Македонија и за недомаќинското и криминално владеење на СДСМ, вели Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во телефонското јавување во Дневникот на ТВ Алфа.

Николоски посочи дека ги информирале претставниците на ЕПП дека Зоран Заев сака да избега и од одговорност за криминалот кои што го правеше изминатите три години.

Во исто време ќе ги информираме и за обидот на Заев да избега од избори. Имено Зоран Заев соочен со евидентниот пораз на предвремените парламентарни избори на 12 април и знаејќи дека после тој пораз ќе мора да сноси одговорност за криминалот кој што го правеше, прави се за да избега од избори. Најпрво беше протоколот за членство во НАТО, па кога го понудивме решението го измисли проблемот со некој си пакет на закони кои што никој не знае за што беа и што променија откако се донесоа во државата, а имаше 3 години да ги донесе, па потоа се проблематизираше проблемот со изборот на министерот за внатрешни работи иако тоа беше обврска и право на опозицијата односно на ВМРО-ДПМНЕ, за сега на крај да си измисли за Законот за јавно обвинителство. На ЕПП и е јасно дека Зоран Заев губи, дека ВМРО-ДПМНЕ победува на изборите и дека Христијан Мицкоски е новиот премиер на Република Македонија после 12 април, нагласи потпретседателот Николоски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....