Јанушев: Криминалот на Заев се интернационализира, сега во друштво на екс-премиерот на Малта, Мускат и либискиот офшор тајкун, Али Гафур

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска сподели статус на Фејсбук поврзан со криминалот на Заев кој се интернационализира.

-Криминалот на Заев се интернационализира, сега во друштво на екс-премиерот на Малта, Мускат и либискиот офшор тајкун, Али Гафур.

Либискиот тајкун има проверен рецепт од Малта. Наоѓа подмитлива власт, инвестира во партнерство со државата во болници, ги “испумпува” во странство државните пари што ќе ги добие, и ја банкотира фирмата во која првично се инвестирало. Тоа Малта ја чини 51 милион евра.

Од Владата сеуште кријат дали Заев се видел со Али Гафур како што тврдат албанските медиуми, и што се разговарало на средбата? Се разбира веќе е познато дека Заеви се живо заинтересирани за бизнис во здравството, слично како и во плантажите за марихуана.

Дали молкот значи и одобрување? Секој ден нов скандал поголем од претходниот, стои во неговиот пост на Фејсбук.

 

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....