Трипуновски: Инспекторатот за земјоделство треба да биде коректор на она што значи злоупотреба на откупот на тутунот

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски денеска од директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ да изготви вонреден налог за официјални контроли на сите откупни пунктови за тутун.

Целта на ваквото барање, како што изјави Трипуновски по средбата со Шапуриќ, е да се елиминиират сите злоупотреби од страна на откупните компании.

-Сведоци сме дека во изминатиов период ги посетив скоро сите региони во Република Македонија каде што има откуп на тутун како Кривигаштани, Долнени, битолскиот дел, Радовиш,…, каде што лично се уверив дека има несогласувања, односно има потценување на трудот на македонскиот земјоделец, во случајов тутунарите, рече дополнителниот заменик-министер.

На средбата со Шапуриќ, додаде, укажал и дека Инспекторатот мора да ги спроведува законските надлежности и да биде коректор на она што значи злоупотреба на терен во однос на откупот на тутунот.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....