Стаменковска-Стојковски: Вработените во управниот инспекторат во Тетово ги немаат основните технички услови за работа, а во контрола одат со автобус

Денеска извршив увид во работењето на подрачната канцеларија во Тетово на државниот управен инспекторат по однос на постапките кои што се водат во рамките на управниот инспекторат иако тие своите постапки ги добиваат преку централата во Скопје сепак тие имаат редовни контроли кои што ги вршат согласно планот за вршење на контроли и од она што можев да го видам е дека тие немаат доволно луѓе за работа и она што треба да се направи во следниот период е да се екипира одделението на државниот управен инспекторат со повеќе луѓе, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна дополнителниот министер за информатичко општество Невенка Стаменковска- Стојковски.

Таа додава дека работата кои што ја имаат тие е многу обемна и има многу институции кои ќе треба да направат контрола.

-Луѓето колку и да се квалитетни со двајца вработени покриваат шест општини, а тоа  е практично невозможно да се направи. Дополнително тие ги немаат ниту основните технички услови за да можат правилно да ја спроведат контролата. Луѓето ме информираа и дека за да стигнат на одредено место каде што треба да направат контрола тие користат јавен превоз, рече Стаменковска- Стојковски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....