Стаменковска- Стојковски го информираше директорот на Агенцијата за администрација за пропустите во институцијата

Агенцијата за администрација е од стратешко значење за реформата на јавната администрација и за регрутирање и компетентна администрација, нејзината функција е да испорача професионални услуги за граѓаните, административните службеници и јавниот сектор, ова денеска во изјава за медиумите го истакна дополнителниот заменик министер за информатичко општество Невенка Стамнековска- Стојковски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Преку организација на постапките за селекција на кандидати за административни службеници спроведување на испитот за административно управување и остварување на правната заштита на административните службеници во втор степен, Агенцијата за администрација треба да овозможи развој и одржливост како и професионална и сервисирана администрација и квалитетна правна заштита за правата на административните службеници во втор степен, вели Стаменковска- Стојковски.

Таа додава дека денеска остварила состанок со директорот на Агенцијата за администрација и заменик директорот при што дискутирале за објавувањето на огласи за вработување на административци како и организацијата на постапките за административни службеници, постапување по жалби и приговори на административните службеници во втор степен како и спроведување на испитот за административни службеници и испитот за административно управување.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....