Николоски: Ќе работиме на враќање на уништеното македонско национално достоинство кое Заев го уништи

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во утринската емисија на Алфа телевизија рече дека ВМРО-ДПМНЕ е во постојана дневна комуникација со граѓаните низ цела Македонија каде се дискутира за секојдневните проблеми и овој пристап на ВМРО-ДПМНЕ е со цел да се прашаат граѓаните што очекуваат од изборите и што очекуваат тие после изборите.

-Ние генерално знаеме дека очекувањата се јасни и тоа е да се расчисти со корупцијата, да завладее функционален систем на владеење на правото, да се подобри економијата, да се отворат нови работни места, да се зголемуваат платите во постојните македонски компании и тие да се поконкурентни и компетативни, да доаѓаат странски инвестиции, да работиме на враќање на уништеното македонско национално достоинство кое што го уништи Зоран Заев, така што јасни се контурите, кажа Николоски во своето гостување.

Тој посочи дека сакаат да дознаат од граѓаните што тие мислат за ВМРО-ДПМНЕ, што мислата за политичките конкуренти, што мислат за државата и врз основа на тоа да се финализира програмата.

-Работиме на конкретизирана програма која ќе ја понудиме во овие избори. Тоа нема да е програма од типот на празни ветувања за 500 евра плата и 500 километри автопат во Македонија, па на крај да почнат да се реализираат 2 км автопат. Нема да одиме со такви лаги, ќе одиме со реални работи, но реалните работи доаѓаат од луѓето, додаде Николоски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...