Николоски: Ако судот не ја заврши својата работа со случајот „Рекет“, тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со нови сознанија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во утринското гостување на Алфа телевизија посочи дека ако судот не ја заврши својата работа околу случајот со СЈО и „Рекет“ тогаш ВМРО-ДПМНЕ објави нови сознанија за тој случај.

-СЈО со торбата Луј Витон полна со милион евра одамна е завршена приказната. СЈО фактички и не постои. А, во однос на работите што се случувале таму, а ова што сега го гледаме како судски процес е само врвот на ледената санта. Допрва ќе излегуваат десетици и десетици работи. А, ние оставаме на судот да проба тоа да го истражи и имаме многу сознанија. Доколку го истражи одлично, доколку не, ќе одиме во јавност со тие сознанија, нагласи Николоски.

Тој додаде дека се надева по 12-ти април едно ослободено и релаксирано судство и обвинителство Македонија ќе има. И нема да се под дневен политички притисок на врвот на власта.

-Но да се вратам на основната тема во однос на законот за јавно обвинителство добро е да се донесе закон за ЈО затоа што е жива материја, се менуваат работите треба прилагодување итн. Тоа е едно од барањата на земјите членки на ЕУ со цел Македонија да конечно да отпочне преговори за членство со ЕУ. Затоа што Заев ја лажеше јавноста дека е доволно да го смени името и рајските порти ќе се отворат и мед и млеко ќе тече во Македонија. И дека ќе не седнат до Франција и Германија во ЕУ, потсети Николоски.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ појасни дека се што ветуваше Заев не е точно и не се оствари.

-Реалноста е друга и за жал сурова. За да станете дел од тој елитен клуб прво треба да се преговара, но за да се почне со преговарање мора да се реши корупцијата и криминалот дома. Бидејќи тој елитен клуб со корумпирани луѓе не сака да си има работа или пак да седнат на иста маса. Нека помислат граѓаните кога беше Зоран Заев премиер, а сега веќе е заминат во историјата кога било кој европски државник го прими во неговиот главен град, праша тој.

Николоски рече дека законот за ЈО треба да ги затвори тие прашања и доволно е јасна пораката на комесарот за проширување дека законот треба да се донесе но во соработка помеѓу водечките партии во Собранието, а тоа се ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. И со прифаќање на аргументите односно забелешките на ВМРО-ДПМНЕ. Закон кој што ќе е квалитетен и ќе ги прифати забелешките на ВМРО-ДПМНЕ.

-Но гледаме дека Зоран Заев како претседател на СДСМ се обидува друго да направи, а тоа е да го прескокне ВМРО-ДПМНЕ. Барајќи поддршка од одредени отпаднички структури. Но тоа мислам дека нема да се случи, забележа Николоски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....