Муцунски: Процесот на евроинтеграција за Заев беше трансакциски процес

Секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, при гостувањето во телевизија „Алсат“ изјави дека за разлика од поранешниот премиер Зоран Заев и сите негови клучни министри, не го гледа процесот на евроинтеграција како еден трансакциски процес.

-Процесот на евроинтеграција е методологија и начин кој што вие ќе имплементирате највисоки вредности и стандарди на Европската унија. По мене, два договори коишто во својата содржина, ако зборуваме за Преспанскиот Договор, негира право на самоопределување и самоидентификација, или ако го погледнеме Договорот за добрососедство со Бугарија којшто може да има прогресивни елементи кога се однесува на економскиот развој, но има тотално регресивни елементи поврзани со преразгледување на нашата национална историја, да видиме каква историја сме учеле и дали треба таква историја да учиме, по мене тоа не се европски вредности и јас мислам дека таков трансакциски пристап во процесот на пристапување на Европската унија нема да ја стави Македонија на брза патека, дециден беше Муцунски.

Тој изјави дека не се согласува со Меркел во врска со Преспанскиот договор поради природноста на демократијата во сестринските партии и во политиката. За него, како што рече тој, договор којшто удира во личното право на самоопределување и промена на уставното име не е прогресивен и не води напред.

Според Муцунски, негативните импликации што ги носи Договорот со Грција допрва ќе се чувствуваат.

-Јас мислам дека има начини на кои што може да се води добрососедска политика базирана на вредносен систем којшто гледа напред и кон развој, а не кон отварање, според мене, дополнителни проблеми, а паралелно со тоа и повреда на националните чувства на граѓаните коишто живеат во оваа земја. Граѓаните треба да бидат спокојни и да знаат дека надворешната политика на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде фокусирана на решавањето на стратешките цели поврзани со Евроатланската интеграција и ќе работи силно, не само со своите соседи туку и со севкупната глобална заедница за да донесе напредок во нашата земја, најави Муцунски за идните планови на партијата ВМРО-ДПМНЕ во однос на надворешната политика.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....