Мизрахи во работна посета на Центарот за социјална работа во Крива Паланка

„Заедно со тимот бевме во работна посета на Центарот за социјална работа во Крива Паланка.
На средбата разговаравме за социјалните услуги за граѓаните, а заедничката цел е поголема достапност до правата и услугите од социјалната заштита и нивно усовршување.
Од разговорите ги слушнав секојдневните проблеми, но и со предизвиците со кои се соочуваат околу новата социјална реформа. Воведувањето на ,,case management’’ – работа на случај за вработените е целосна промена и според нив ќе биде тешко за реализација и имплементација.
Задоволни граѓани и задоволни вработени е нашата цел и затоа ветив дека сум на располагање за сѐ што е во моја надлежност како и на Министерството за труд и социјална политика“, вели техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...