Фактите покажуваат дека СДСМ им скратиле во просек по 6900 денари на пензионерите во изминатиот период

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Жаклина Пешевска

Да сакаше СДСМ пензиите на пензионерите реално да растат, тогаш ќе го прифатеше предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се врати старото решение за редовно покачување на пензиите. Со ова решение се предвидува 50% од растот на пензиите да отпаѓа на порастот на исплатената плата на сите вработени во Македонија.

Ако не ја укинеа оваа одредба во законот тогаш просечната пензија ќе изнесуваше во просек за 575 денари повеќе по месец од тоа кое што сега СДСМ се обидува да го прикаже.

Бројките и фактите покажуваат дека СДСМ всушност им скратиле во просек по 6900 денари на пензионерите во изминатиот период, ако се земе предвид просечната пензија. Ваквото кратење на одредба од законот со која 50% од  растот на пензиите да отпаѓа на порастот на платите удри директно по џебот на пензионерите и нивните семејства.

СДСМ и Заев се виновни за поразите, измамите и криминалите. На 12 април следи одговорност. Заев никогаш повеќе.

 

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...