Вељановски: Не е коректно од народниот правобранител да предлага исто лице кое го предложил и претходно, а самото Собрание претходно не го избрал

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељановски на денешната собраниска седница побара точката 2 да се тргне од дневниот ред, а тоа е избор на заменик на народниот правобранител и при што мисли дека овој предлог што е доставен од народниот правобранител е несоодветен во смисла што е и не навредува нас како Собрание.

-Ова го кажувам затоа што народниот правобранител предлага за заменик на народниот правобранител да се избере Соња Трифуновска, дипломиран правник од Тетово. На 123 седница која е одржана на 12 декември оваа Собрание има гласано по предлогот за Соња Трифуновска да биде за заменик на народниот правобранител, значи за пред месец време ова Собрание се има изјаснато , и што се сменило за месец дена народниот правобранител да предложи повторно истото лице, кажа Вељановски.

Тој во своето обраќање рече дека не е коректно од народниот правобранител што ни предлага исто лице кој што го предложил претходно и пред месец време самото Собрание се изјаснило дека не е избран.

Поврзани вести

Предлог мерки за помош на спортистите, спортските работници, клубовите и вработените во спортските федерации и објектите за спорт поради пандемијата со вирусот Ковид – 19

Интегрален текст од прес конференција на Влатко Неделковски Почитувани, Jа поздравуваме намерата на владата...

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....