Трипуновски од струмичко: Им ветив на земјоделците дека ќе дадам се од себе да ги решам нивните проблеми

Еден дел од денешната посета на струмичкиот регион. Ги посетив село Сарај, општина Босилово, и село Сушица, општина Ново Село.

Во разговор со земјоделците слушнав голем број на поплаки за досегашното раководење на Трајан Димковски и СДСМ со МЗШВ. И од нив повторно ја добив истата информација дека се касни исплатата на државните субвенции, исплатата на земјоделските производи, а откупот на истите во откупните центри е по катастрофални цени.

Внимателно ги слушав и им дадов ветување дека како дополнителен заменик министер ќе дадам се од себе да ги решам проблемите на земјоделците, бидјеќи цврсто сум убеден дека силен земјоделец значи силна држава. Воедно ги охрабрив доколку се соочуваат со опструкции во делот на исплатата на субвенциите, како и опструкции од страна на СДСМ да го пријават случајот до мене за да можам во рамките на мојата надлежност да реагирам.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...