Заев и Филипче на дело фатени во милионски рекет

Факти на денот:  

Факти кои го одбележаа денот:

  1. Случајот „Рекет 3“ тежок милиони евра експлодира во рацете на Зоран Заев и Венко Филипче на три месеци пред избори.
  2. Царовска оставила 11 514 нерешени барања за надоместок за помош и нега од друго лице.
  3. Компанијата Де Лукс ДОО е во сопственост на семејството Бочварски од крајот на 2017 до денес, заработила 5.000.000 денари од институциите на општина Штип каде што градоначалник е Благој Бочварски.
  4. Според резултатите на светската страница која ја мери загаденоста на воздухот „Аирвижн“ Македонија се наоѓа во врвот според загаденоста на воздухот.
  5. ОБСЕ ги осуди антисемитистичките изјави на лица блиски до СДСМ, а СДСМ не ги осудува своите експоненти за навредите упатени кон министерката Мизрахи. До сега нема никаква казна или исклучување за нивните членови заради ширењето антисемитизам.
  6. Кабинетот на Нина Ангеловска го опструира работењето на техничката заменик-министерка во Финансии со цел да ги сокрие реалните податоци за економијата во Македонија, како што е на пример падот од неверојатни 24,5% на прибрани средства од данокот на добивка во однос на планираното.
  7. Единствената меѓународна поддршка на Заев доаѓа од ЛАЖНИОТ принц од кој што доби одликување пред две години.
  8. Партиските вработувања на СДСМ ја чинат државата милион евра секој месец

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...