Јанушев: Владата на СДСМ ја задолжи Македонија како никогаш до сега, а пред да дојдат на власт ветуваат бројчаници на Триумфална

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, утринава имаше интервју во „утрински брифинг“ каде што посочи дека енормното задолжување на СДСМ е неоправдано.

-Бидејќи од сите задолжувања граѓаните ништо не видоа добро за нив, ниту еден проект не се оствари со овие задолжувања. Во првите обраќања односно во комуникација со јавноста на дополнителниот заменик министер кој што беше назначен Гордана Кочоска имаше всушност коментар во однос на раздолжувањето. А, во неделата претходно мислам дека имавме неколку прес конференции каде што се реагираше на се поголемото задолжување и во однос на проценти колку тоа изнесува меѓутоа и во апсолутна бројка. И факт е дека имаме поголемо задолжување од било кога до сега, истакна Јанушев.

Јанушев додаде дека иронијата да е дотолку поголема е што оваа криминално рекетарска банда на Заев, една од главните алатки, една од главните тези за напад додека беа опозиција беше токму задолжувањето.

Ставаа саати, бројчаници на триумфалната капија. Но сепак како и се друго на манипулативен начин со лажење им помина и тоа. И всушност ја задолжија државата како никој никогаш до сега. Тој тренд мора да запре, а од друга страна факт е дека исто како и сите останати држави одредено задолжување во одредени проекти мора да има. Бидејќи тоа е начин како да се развива економијата бидејќи ние не сме богата држава која што ќе може сама да финансира сите во проекти кои што ќе влезе. Исклучително важно е да проектите кои што ќе се спроведуваат, проектите кои што ќе придонесат државата да оди напред е да имаат некоја додадена вредност и со нивна реализација притоа да се генерира дополнителен импакт во самата економија, објасни Јанушев.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....