Заев уценува избори со законот за марихуана, фирмата за хеликоптери ќе земе 72 милиони евра

Соопштение до јавноста – Факти на денот 

Факти кои го одбележаа денот:

  1. Зоран Заев уценува избори, за да му помине Законот за опојни дроги во Собрание, за легализација на неговите бизниси.
  2. Фирмата за Хеликоптери САР ХЕМС ќе земе 72 милиони евра од буџетот. Не е бесплатно како што тврдеше владата.
  3. Партизацијата во МВР продолжува и сопките за техничкиот министер што ќе дојде продолжуваат.
  4. Парите од ЕЛЕМ и МЕПСО се трошат на партиски вработувања.
  5. Административците и помошно-техничкиот персонал на Клинички протестираа.
  6. Македонија на 56-то место на Индексот на човекови слободи.
  7. Дескоска сама се предложила за член на Венецијанска комисија, сама ќе се оценува, сама ќе се препорачува.
  8. Урбаната мафија дивее во Карпош, нови 150 згради предвидени од Богоев.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...