Јаревски: Ќе се градат нови 150 згради во Карпош

Советот на општина Карпош денеска го усвои буџетот за наредната 2020 година, но она што го истакнаа како спорно советниците од ВМРО-ДПМНЕ се парите кои се предвидени за наплата на комуналии кои покажуваат дека во иднина во Карпош ќе никнат нови 150 згради.

-Во новиот буџет на општина Карпош се одвоени 375 милиони денари предвидени за наплата од аспект на комуналии за идната година, мојата груба пресметка беше дека тоа се од прилика околу 100 нови згради и веднаш бев корегиран дека не се планираат да се направат толку големи објекти и планирале згради со 10 до 15 станови што значи 150, оваа сума вели дека ние наредната година ќе изградиме 150 згради во општина Карпош. Како стигнавме до оваа цифра од 375 милиони денари? Раководителката на урбанизам одби било каква поврзаност во однос на проекцијата на планираната вредност, ниту била консултирана, ниту пак има доставено било каков податок во однос на интерес, поднесени дозволи за градба, или пак некоја тенденција за ширење во определени делови, вели Тони Јаревски советникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додава дека општината ќе гради згради според четирите ДУП-А што паднаа на Уставениот суд.

-Ќе се шириме кај касарната Илинден и Зајчев Рид, а касарната Илинден е единствениот ДУП кој што го имаме донесено, а за Зајчев Рид не знам ни во која фаза е, но информацијата моја која ја прашувам неколку пати е дека нема никаков интерес за градење кај касарната Илинден.  150 згради како што ги изброивме се по 10 згради минимум во секоја месна заедница, тоа мене за право ми дава дека е неприфатливо, рече Јаревски.

Тој вели дека ваков поставен буџет на ваков темел може да произведе само несогласувања, дезинформации, различни толкувања и загриженост кај сите граѓани.

 

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...