Вељановски до СДСМ: Не обезбедивте економска сигурност на странските компании

На денешната собраниска седница, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељановски посочи дека жали зошто секогаш на седниците е присутна заменик министерката, а министерката за финансии само се слика по настани.
Класичен потег на владата е одвраќање на странските инвестиции. Рамен данок имаше па вие воведовте прогресивен данок и фалејќи се тука дека на тој начин ќе ја зајакнете средната класа, богатите ќе плаќаат, ги потсети Вељановски пратениците од СДСМ.

Вељановски додаде дека за неполна година СДСМ се врати на старото решение на рамниот данок.

Ви укажуваа, коморите, странските компании, домашните комори, и германска стопанска комора ви укажуваше дека е лошо решение вашиот закон за прогресивен данок бидејќи така се одвраќаат инвестициите, истакна Вељановски.
Вељановски образложи дека СДСМ не им обезбеди економска сигурност на странските компании.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....