Милошоски: Стопанството претрпе огромни штети од конфузните политики на владата

На денешната собраниска седница обраќање имаше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

Тој кажа дека владата во поглед на политиките кои ги носи во економскиот дел очигледно е дека се соочува со идеолошка конфузија.

Имено, пратеникот Милошоски истакна дека СДСМ во 2014 година излегла со програма која гласеше „Промени за нов почеток“ со цел да се врати средната класа и една од темелните промени беше прогресивниот данок за сега да се премислува и да го враќа рамниот данок во сила.

-Беше обвинувана жестоко претходната влада дека рамниот данок е неповолен е штетен е регресивен за стопанството и дека не е добар за развојот на економијата во Република Македонија. Што се случи потоа на СДСМ откако формира влада заедно со коалиционите партери ДУИ и т.н., и требаа година ипол за да направи како што тврдевте во Министерствово за финансии темелни анализи за прогресивниот данок , ви беа укажувани недостатоците, критиките забелешките и не само од опозицијата туку и од стопанството од луѓето кои што работат во приватен сектор, од домашни инвеститори од странски инвеститори . Премиерот Заев , Министерот Тевдовски и Анѓушев бевте глуви за забелешките на стопанската фела, рече Милошоски.

Милошоски дополни дека владата била арогантна во поглед на критиките и укажувањата на експертската фела во поглед на спроведување на промена на даночниот систем со што направила огромни штети како на економијата така и на стопанствениците.

-Но што е најголемата штета што го направивте со овој проект , најголемата штета е што вие како влада која што има идеолошка конфузија воведувате голем дел од стопанството во една стопанска и економска несигурност, поцрта Милошоски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....