Димовски до СДСМ: Поради вашите луди чекори во економија, Македонија сега има економска неизвесност

Илија Димовски од собраниската говорница обрати до двајца, тројца, пет пратеници од владејачкото мнозинство и заменик министер за финансии. Каде што посочи дека сака да говори она што стопанските комори го коментираа во врска со лудите чекори на власта во економијата.

Стопанските комори велат дека најголем проблем покрај тешките последици од воведувањето на прогресивниот данок, најлудо во целата работа е економската неизвесност, нагласи Димовски.

Димовски додаде дека власта пред десетина месеци воведува прогресивен данок со 300 фалби. СДСМ велеше дека прогресивниот данок е лек за се, ќе ги реши сите проблеми во Македонија. Ефектите од сето тоа беа катастрофални.
Имате помала наплата на данок, фирми бегаат до Македонија се пререгистрираа дури и во Косово. И луѓе си отвораат трансакциски сметки надвор од Македонија за да не го плаќаат прогресивниот данок, заклучи Димовски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....