СЈО требаше да биде лулка на правдата, а стана дувло на корупцијата

Во вечерашното гостување во емисијата Клик плус, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски изрази револт и големо жалење за тоа каков е правосудниот систем во Република Македонија. Тој потенцираше дека сме сведоци на многу компромитирачки одлуки и пресуди, дека некои луѓе не одговараат за големи криминали, а некој лежи со години во затвор за минорни ситни прекршоци.

“Би сакал да напоменам дека правосудството во Република Македонија е на незавидно ниво. Она што се случува во Република Македонија скоро три години наназад е срамно за една држава која е претендент за членка на Европската унија. Се формираше СЈО за да има уште посилен мониторинг во однос на некои случаи кои беа актуелни за јавноста, но наместо мониторинг сведоци сме на можеби најголемиот криминал кој се случил во поновата историја. СЈО требаше да биде лулка на правдата, а прерасна во дувло на корупцијата. Тоа е жално и одговорност мора да има”, вели Мицкоски.

Судството во Република Македонија мора да добие нова димензија. Една држава може да гради европски перспективи врз основа на здраво правосудство без корупција. Тоа е она што и треба на нашата држава, а ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го испорача веднаш по 12-ти април 2020 кога ќе дојде обновата на Македонија, истакна Мицкоски.

На 12-ти април 2020 година, народот на Република Македонија ќе се издигне од пепелта во која се наоѓа и ќе почне да живее достоинствен живот каков што заслужува. Една од најважните работи на кои ќе се посветиме ќе бидат реформите во правосудството. Без правна држава, нема силна држава, заврши Мицкоски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...