Дамчевска-Илиевска: Власта кажува бројки и идеи за подобрување на животот кои се апстрактни

На денешната седница во Собранието на Репубика Македонија пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Весна Дамчевска -Илиевска изјави дека таа поднела 12 амандмани но ниту еден не и бил прифатен, а се работело за теми кои се горливи за граѓаните како немањето вода атмосферски канализации и инфраструктура, но исто така ја обвини и власта дека кажува само бројки и идеи за подобар живот кои се апстрактни и од кои граѓаните немаат ништо.

– На комисијата за финансии каде што ние пратениците од комисијата го користевме единствениот инструмент кој што ни стои на располагање да лобира, да поднесува амандмани за подобрување на состојбите во нашите населени места од каде што доаѓаме како пратеници, а сепак буквално сите освен еден или двајца не бевме удостоени со прифаќање на амандманите, нагласи Дамчевска-Илиевска.

Во понатамошната дискусија таа упати прашање до власта дали овој модел веќе е застарен и дали треба да се размислува за некој нов модел во кој што нема мнозинството секогаш да се наметнува над малцинството.

-Во прашања кои што се навистина многу горливи и кои што се навистина можеби единствената надеж за граѓаните кои ја гледаат во нас во поднесувањето на тие амандмани, јас поднесов 12 амандмани но ниту еден не ми беше прифатен, граѓаните очекуваат дека ќе ги убедите властите, а вие кажувате бројки и идеи за подобрување на животот кои што многу убаво звучат но се апстрактни и конкретно можам да кажам дека од средината од која што доаѓам буквално граѓаните се молат за вода, за инфраструктура, за атмосферски канализации, за нешто што навистина во 21 век е многу болно да се бара и да се биде одбиеен, заклучи Дамчевска-Илиевска.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....