Јанушев: Законите кои ги носат СДСМ пред избори се на штета на Македонија и ќе не задолжат за 300 милиони евра

Во вечерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ генералниот секретар, Игор Јанушев зборуваше за законските решенија кои СДСМ ги предлага во Собранието на Република Македонија при што кажа дека СДСМ на еден шверцерски начин сака да ги протне овие закони се со цел партиски кадри на СДСМ да имаат лична корист од нив.

-Со дел од овие закони државата се задолжува за над 300 милиони евра, така се оптоварува буџетот, се оптоваруваат граѓаните на Република Македонија. Во сите овие законски решенија сакаат да ги протнат на шверцерски начин пред формирање на техничката влада и влегување на луѓе од ВМРО-ДПМНЕ во истата. Така СДСМ создава еден вид на клима за лични користи, истакна Јанушев.

Имено тој во своето гостување додаде дека законите во Собранието се носат по скратена постапка од страна на власта се со цел да можат тие закони да ги искористат во своја полза.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...