Јанушев: Избори ќе има, и на тие избори единствено можно сценарио е тоа да ВМРО-ДПМНЕ победи

Во вечерашната емисија на ТВ Телма „Топ Тема“ гостуваше генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ Игор Јанушев. Тој кажа дека ВМРО ДПМНЕ активно се спрема за избори и дека не размислува за одложување на истите иако имаше во медиумите изјави од претседателот Пендаровски дека е можно нивно одложување.

Јанушев истакна дека избори ќе има и дека ВМРО ДПМНЕ убедливо ќе победи на истите.

– Видете со огледа на тоа кого имаме од другата страна Заев кој што секојдневно по неколку пати ги менува ставовите и мислењата веројатно се е очекувано меѓутоа воопшто не размислуваме на тоа дека на 12 Април нема да има избори. Јас сум убеден и повеќе од убеден дека избори ќе има и на тие избори има единствено можно сценарио а тоа е ВМРО ДПМНЕ да победи кажа Јанушев

Дополнително генералниот секретар Игор Јанушев кажа дека програмата на ВМРО ДПМНЕ се базира на три столба а тоа прво владеење на правото и нулта корупција, второ целосна дигитализација на општеството и третиот столб економијата и економски политики.

– Приоритет ни се три работи , она што веќе го кажав и што јавно го споделивме е владеењето на правото и нулта корупцијата со еден сосема поинаков пристап за кој што два конкретни предлози дадовме кој што за жал СДСМ и Заев не ги прифаќаат бидејќи не им одговараат а тоа е буквално забрана за секој кој што е амнестиран односно аболиран да се бави со политика и вториот предлог кој што беше во насока да се провери потеклото на имот буквално на сите кои што се занимаваат со политика. Вториот столб на кој што ќе се фокусираме е целосна дигитализација бидејќи сметаме дека само со таквиот пристап ќе придонесеме буквално во секоја пора од општеството почнувајќи од економијата до администрација да се почне да се воспоставува ред . Секако дека главниот фокус ќе биде на економијата и економските теми исто така посочи Јанушев.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....