Стаменковска-Стојковски:СДСМ не дискутираше да се избере јавен обвинител по стандардите, туку само по име Катица Јанева

Во вечерашната емисија „Топ тема“, пратеничката Невенка Стаменковска-Стојковски зборуваше за Законот за обвинителство при што речеде дека во однос на овој закон барањата и ставовите на ВМРО-ДПМНЕ беа онакви какви што и претходно СДСМ за време на кампањата 2016 ветуваше дека ќе бидат, а тоа изборот на јавен обвинител од страна на опозицијата.

-Ако се сеќавате ветувањата на СДСМ беа дека јавен обвинител ќе биде избран од страна на опозицијата,што не се случи, ние поднесовме пред година и пол ваков предлог , но СДСМ не го прифати. По однос на законот за јавно обвинителство кое што е во моментот заглавен во Собранието, и СДСМ бараше начин како да ги задскрие своите криминални дела со донесување на нов закон за јавно обвинителство, истакна Стаменковска Стојковски.

Таа во своето гостување потсети дека СДСМ бараше продолжување на мандатот на СЈО, сега трансформиран во рамки на јавно обвинителство, но, повторно Катица Јанева да биде главна во рамките на јавното обвинителство и бараа сите лица коишто се вработени во СЈО да бидат префрлени и да продолжат да работат во рамките на јавното обвинителство.

-Вистинското заглавување на Законот за специјално јавно обвинителство беше во рамките на СДСМ бидејќи тие бараа нешто што и самите не знаеја што бараат, односно бараа начин како да се продолжи мандатот на Катица Јанева. Значи тука не се дискутираше дали да се избере јавен обвинител по стандарди како што треба да биде избран, туку се дискутиршае цело време да биде избран јавен обвинител по име Катица Јанева. Исто така СДСМ бараа начин како со донесувањето на новиот закон да се спасат од своите криминали кои сега излегоа на виделина како Рекет 1, Рекет 2 итн, потенцираше пратеничката.

Таа дообјасни дека во рамките на преговорите за Законот за јавно обвинителство ВМРО-ДПМНЕ имаше само искрени намери се со цел да се донесе овој закон.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...