Трипуновски со порака до власта: Од канцеларија не се води министерство за земјоделство, туку од терен

Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денес гостуваше во утринска програма на АлфаТВ каде што посочи дека самото министерство треба да е креаторот на политиките, да е агрегаторот на сета она земјоделска политика која што треба да се води.

-Сите меѓународни експерти доаѓаат и оставаат нешто на хартија која што значи препораки и што треба да се направи во некое производство. Но меѓутоа тука застанува приказната. Во ланецот на модерното земјоделско производство во Република Македонија нешто не функционира. Ние без модернизирано земјоделско производство, без модерна механизација не може да имаме рентабилно производство. Тие фондови кои што се даваат ние не ги искористуваме. Пак ќе кажам акцентот е на министерството. Министерството е креаторот и тој кој што треба да ја олесни бирократијата за да тие фондови односно таа процедура биде поедноставна, истакна Трипуновски.

Трипуновски додаде дека државата треба да застане и да помогне да земјоделците во нивна модернизација, модернизација на механизацијата.

-Услови за модернизација треба министерството да ги создаде. Мора државата кога има пари за други луксузи да дава, мора да се даде и за земјоделците. Бидејќи тие се еден од економските столбови во државата. Реални проблеми има, но за да се слушнат треба да се излезе на терен, треба да се поразговара со земјоделците бидејќи правата слика ќе се воочи директно од теренот, од канцеларија не се води министерство за земјоделие, заклучи Трипуновски.

Трипуновски појасни дека денес во Македонија има повеќе полиња со марихуана, отколку полиња со жито. Тоа се погрешните политики на оваа неспособна влада и нивниот погрешен фокус.

-Поради тоа земјоделците ги напуштаат полињата и не обработуваат земја. Владата има приоритети во друг сегмент, а нема кон земјоделците. И затоа луѓето си бараат егзистенција на друг начин. Меѓутоа она што јас сакам да го потенцирам е дека ВМРО-ДПМНЕ поучено од сите пропусти кои што можеби ги имаше во минатите години работи на сериозен нов концепт во земјоделскиот сектор. Тоа ќе значи враќање на земјоделецот на пиедесталот бидејќи тие се еден од носечките столбови на економијата во Македонија, потенцира Трипуновски.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....