Милошоски: Власта мора да стави крај на злоупотребата на ставањето на европско знаменце на законите кои немаат никаква допирна точка со европската регулатива

Точно е дека ВМРО-ДПМНЕ има поднесено околу 950 амандмани на Предлог законот за јавни обвинители и судии, а причините за истите се следни: Првата причина е дека владејачкото мнозинство мора да сфати дека треба што поскоро да стави крај на злоупотребата на ставањето на европско знаменце на закони кои што немаат никаква допирна точка со европска регулатива, а се со цел да се скрати рокот за остварување одреден коалициски или политички договор на владата, ова преку прес конференција го истакна пратеникот Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој во својата изјава додава дека токму ваков е Предлог законот со академијата за јавни обвинители и судии каде што во суштината на тој закон суштината на вкупниот број на поени се девалвираат на сметка на зголемувањето на субјективизмот и одлучувањето на комисијата во оценката на можните студенти за академија за обвинители и судии.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...