Пешевска: Градоначалникот на Гази Баба повторно ги излажа жителите на Раштак

На денешната седница на Комисијата за финансирање и буџет во Собранието на Република Македонија, пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска посочи дека во програмата на СДСМ за населеното место Раштак биле предвидени и ветени девет проекти од кои само два биле започнати според информациите кои СДСМ ги пласира до јавноста.

“Градоначалникот откако ја доби функцијата вети дека после само два дена Раштак ќе добие вода, за потоа да видиме дека ниту горната зона на Раштак, ниту пак долната зона имаат вода. Повторно градоначалникот лаже и пласира невистинити информации”, истакна Пешевска.

Пешевска додаде дека е точно дека Светска банка инвестирала пари во водоводната мрежа која била предвидена за Рапштак, но дека таму останале само водоводни цевки без вода, со што проектот останал закочен и непродуктивен за населението во Раштак.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...