Јанушев: Обвинителството е во директна спрега со власта, личниот адвокатот на Заев му дава насоки на Јовевски

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во своето гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија упати жестоки критики на адреса на Јавното обвинителство со кое раководи Љубомир Јовевски, за кое обвини дека е под целосна контрола на Зоран Заев.

-Ако треба да зборувам во емисијава за тоа што и фали на Русковска или на моменталново обвинителство мислам дека за џабе ќе губиме време. Бидејќи апсолутно сите знаат што им фали, во директна спрега се со власта. Личниот адвокат на Зоран Заев дава насоки на обвинителството како да се постапува. Пред секое изрекување на судска одлука, пред секое поведување на обвинение Заев излегува неколку дена пред тоа и го соопштува тоа во јавноста. И вие ме прашувате што им фали? Мал милион случаи ниту еден не е отворен и не се води постапка. Значи 6 месеци водеа постапка за „Рекет“ и притоа не востановија во таа истрага за исплатите во аферата „Кеш“. И за која истрага зборуваме? Отворија истрага од кога излеговме јавно, вели Јанушев.

Јанушев, односно ВМРО-ДПМНЕ има и конкретен предлог како да се реши овој горлив проблем на македонското општество. Според опозицијата клучно е обвинителот да одговара за своите постапки и власта да да се откаже од контролата која ја има врз обвинителството.

-Доколку обинителот одговара за тоа што го прави, за дејствијата кои што ги превзема од буџетот на самото обвинителство ќе почне да се става ред. Доколку ги тргне извршната власт рацете обвинителството ќе почне таму да се става ред. Ако сите таму си ја работат својата работа ќе се стави ред. Систем на мерки и измени и еве ви ги кажувам кои се, додаде Јанушев.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....