Ѓорѓиевски: Граѓаните си одат од Македонија бидејќи ништо не функционира, не само поради финансиските проблеми

Државата назадува на секое поле, истакна членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски во своето гостување во телевизија Алфа.

Тој посочи дека граѓаните со кој се среќава се во голема мера разочарани од оваа власт, но најголем проблем е иселувањето.

Причината според граѓаните е многу повеќе од финансиските проблеми.

-Мора да го доловиме моментот на реалност во Република Македонија. Секаде по терен граѓаните кои што генерално се разочарани од оваа Влада го споменуваат прашањето околу отселувањето и тоа е проблем кој што не се решава преку ноќ како што ветуваше СДСМ и не може ние утре преку ноќ да го решиме, може сериозно да работиме да се спречи или да се намали. Кој е главниот момент односно теза на граѓните. Граѓаните не бегаат условно кажано поради финансиите во најголем дел. Бегаат поради состојбите во кои се наоѓа државата и состојвите кои што се внатре во министерствата. Конкретно граѓаните во Република Македонија не се чувствуваат безбедно на улица, тоа е проблем. Граѓаните во Република Македонија велат доколку влеземе во било која болница здрав ќе се разболеме, а камо ли да најдеме решение, вели Ѓорѓиевски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...