Заев е принцот на политиканството, признава дека се плаши од пораз пред избори

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев

Заев е принцот на политиканството во Македонија.

Заев со одбивањето на иницијативата за предвремено ратификување на протоколот на НАТО признава дека се плаши од пораз на избори.

Уште еднаш излегува на површина стравот од соочување со народот.

Дека предвремено ратификување на протоколот е пракса која е применлива покажува примерот со Црна Гора, која предвреме го ратификуваше истиот протокол.

Различно е сто Македонија го има Заев кој се плаши од избори.

Кога сме кај политиканството,  треба да се знае дека Заев е пример за тоа. Впрочем нека се потсети за автентичното толкување на законот за амнестија каде недела дена го повикуваа ВМРО-ДПМНЕ  да го прифати а на крај нивните пратеници не го прифатија тоа толкување. Добро е Заев да се произјасни за тоа дали прифаќа забрана за амнестија за политичари и амнестирани политичари да не се занимаваат со политика.

 

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...