Претставници на ВМРО-ДПМНЕ остварија средба со претставници на македонско-турското здружение „Мустафа Кемал Ататурк„ од Битола

Соопштение до јавноста

Денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев заедно со Иванка Василевска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ остварија средба со претставници на македонско-турското здружение „Мустафа Кемал Ататурк„ од Битола кое беше претставувано од  претседателот, Шенол Мемиш.

На состанокот се разговараше за соработка меѓу македонската и турската заедница, односно од нивна  страна беше потенцирано дека кога се во прашање припадниците на турската заедница не е запазена соодветна застапеност без разлика на тоа дали станува збор за државна или општинска институција.

Од здружението се пожалија дека повеќе години децата не се во можност да го изучуваат турскиот јазик.

Припадниците на турската заедница побараа да се даде поголемо внимание на објекти кои се поврзани со нивната култура како што се „Јени Џамија“, „Заводо и музеј, Спомен собата на Мустафа Кемал Ататурк, како и објекти од времето на Отоманската империја-безистенот, дебојот, хамамот, битолската тврдина џепане и сл.

Во текот на средбата беше истакнато дека во моментов нема никаква соработка со збратимените градови од Република Македонија и Турција, и сметаат дека доколку истата постои ќе влијае и на тоа да се привлечат инвеститори.

Претставниците од ова здруженија се пожалија дека и населените места каде живеат Турци и Турци-Јуруци се соочуваат и со голем број на проблеми, како што се проблеми поврзани со водовод, канализација, амбуланта, нередовни субвенции во однос на земјоделците и сл.

Од страната на претставниците на ВМРО-ДПМНЕ беа сослушани барањата и предлози  на македонското турско здружение, при што ВМРО-ДПМНЕ посочи дека по обновата на 12 Април  ќе се обиде на секој можен да се реализираат овие предлози и барања и да се подобрат условите на граѓаните од турската припадност.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...