Ѓорѓиевски до СДСМ: Ургентниот центар со кој се фалите во Куманово, е проект на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска на седницата на Комисија за финансирање и буџет се обрати и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски, кој истакна дека Ургентниот центар во Куманово со кој што се фали СДСМ е проект од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ.

-Почитувана министерке овде има некое недоразбирање, амандманот кој што го предлагам е од неколку причини. Прва причина да се заблагодарам на актуелниот градоначалник Максим Димитриевски што дел од моите проекти од програмата за 2017 година ги реализира во Куманово. А, тоа се кружница, рекреативен центар на Студена вода, а тоа се проекти на ВМРО-ДПМНЕ, тука е и 50 детски игралишта. Да не го заборавиме Ургентниот центар со кој сите се фалат дека е на СДСМ, но првичните скици јас лично сум ги цртал, а средствата ги обезбеди ВМРО-ДПМНЕ, и тендерот беше завршен кога ВМРО-ДПМНЕ беше на власт, и фактички тој Ургентен центар е направен од парите на граѓаните, меѓутоа од Владата на ВМРО-ДПМНЕ, истакна Ѓорѓиевски.

Ѓорѓиевски додаде дека не е прв пат власта да присвојува проекти од ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....