Димовски до СДСМ: Пола влада се сликаше во Велес по пожарот, но се уште опожарениот дел не е пошумен

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на денешната седница на Комисија за финансирање и буџет посочи дека поминаа 4-5 месеци од пожарот што се случи во Велес, а сеуште не се пошуми опожарениот дел, а со тоа се појавува ризик дека ќе се случи ерозија на почвата.

Мислам дека би требало 10 милиони денари да се издвојат специфично за градот Велес поради две причини. Прво заради настанатиот пожар на единственото место околу Велес каде што имаше шума.

Но и ветувањата кои што ги дадоа и претседателот на државата и премиерот на државата, истакна Димовски. Димовски појасни дека во моментите кога беше ребалансот на Буџетот амандманот беше одбиен со толкување или со образложение дека само што не почнале оперативните зафати на терен. И дека во октомври месец таму ќе почне да се пошумува. Јас сакам да ве известам дека од тие ветувања тогаш реално не видовме ништо на терен.

Пред два дена значи после 4-5 месеци откако поминаа започна отстранување на опожарената дрвна маса. Тоа значи дека она што ви го кажав дека оваа есен нема да преземете активности за насадување на нови насади испадна точно,потенцира Димовски. Димовски образложи дека поради доцнење за посадување на нови насади се појавува и ризик, а тоа е дека со секој ден поминат ќе настане ерозија на почвата и така цела околина на Велес ќе страда. И 4 месеци поминаа но власта не презеде никакви активности, иако имаше во меѓувреме сликање на премиерот, министрите, односно пола влада, дури дојде и претседателот на државата.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...