Криминално рекетарската влада во заминување на Заев го скрои најголемиот, најрасипничкиот и најкоруптивниот буџет

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ

Криминално рекетарската влада во заминување предводена од Зоран Заев го скрои најголемиот, најрасипничкиот и најкоруптивниот буџет во историјата на Република Македонија.

Владата која во три години ништо не сработи, сега планира да потроши неверојатни 4 милијарди евра кои повеќе од јасно е дека ќе завршат во предизборен поткуп на гласачи.

СДСМ досега потроши повеќе од 9 милијарди евра, а апсолутно ништо не направи со тие пари. Никаде ги нема новите автопатишта, нема нови училишта, нема студентски град и реновирани студентски домови, а за новиот Клинички центар немаат ни темели поставено.

Со новиот буџет освен за расипништво СДСМ не предвиде повеќе пари за автопати, железници, гасоводи, а нема ниту за Чебрен и Галиште, ниту за ТЕЦ Неготино.

Залудно СДСМ ветува реализација на капитални инвестиции кога граѓаните се уверија дека ова е најнеспособната влада досега. Откако е СДСМ на власт капиталните инвестиции буквално стагнираат.

Изминатата година беше најлоша во откако Македонија е независна држава, а оваа ќе биде уште полоша бидејќи досега имаат реализирано само 37,63% и како што стојат работите нема да реализираат ни половина од тоа што самите го планирале.

Дека СДСМ е најнеспособната влада за реализација на капитални проекти говори и фактот им требаше повеќе од година дена да пуштат во употреба готов автопат кој им го остави владата на ВМРО-ДПМНЕ.

Воедно поголемиот дел проекти кои им ги остави ВМРО-ДПМНЕ стагнираат и заради расипништвото на СДСМ сега граѓаните ќе треба да плаќаат пенали од стотици милиони евра.

Единствено со што може СДСМ да се пофали е дека ја зголеми сиромаштијата и сега повеќе од 500.000 граѓани едвај преживуваат, и со тоа што долгот го зголемија на повеќе од 50% од БДП. Токму затоа на 12 април завршува расипништвото на оваа криминално рекетарска влада предводена од СДСМ и доаѓа обнова на Македонија со ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...