Димков: Ние како опозиција предупредуваме дека овој буџет не е добар

На денешната седница на Комисијата за буџет и финансирање пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Трајче Димков посочи дека четврти ден се дебатира за предложениот буџет од страна на сега новата министерка за финансии. А, заменикот министер постојано не следи и ги знае нашите барања, и можеби ќе се повториме во некои работи. Буџетот е предложен пред се од владата предводена од СДСМ, а ние како опозиција сме тука да им објасниме на граѓаните што всушност нуди владата во следниот период.

Граѓаните треба да знаат со што и во кој правец владата предводена од СДСМ ќе го движи правецот на фискалната политика. Меѓутоа тоа не само фискална политика туку општо за развојот, за проектите, размислувањата. И во кој правец всушност ќе се движи Македонија во еден економски социјален план, појасни Димков.

Димков додаде дека како опозиција своето мислење ќе си го искажат, и преку амандмани се нуди решение, подобрување на одредени проекти.

Генералната политика си ја гради владата, а ние со амандмани пробуваме да интервенираме некаде кај што сметаме дека може да се помогне на барање на граѓани кое што го правиме тоа врз основа на посети на населени места и барања кои што стигаат до нас како пратеници и пратеничка група со цел да се помогне некаде каде што владата не предвидела дека треба нешто да се помогне. Сакаме да предупредиме, рачунаме дека овој буџет не е добар, се осврна Димков.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...