Честојнова до СДСМ: Ова е популистички, предизборен буџет со кој се потценуваат граѓаните на Република Македонија

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Павлинче Честојнова на денешната седница на Комисија за финансирање и буџет посочи дека оваа влада е толку неспособна што за овие три години ниту 10% од ветените проекти нема ништо исполнето.

Веќе четврти ден овде на Комисија за финансирање и буџет расправаме за буџетот 2020 година. И секако за последниот буџет кој оваа влада за среќа го прави. Не знам дали има нешто, дали остана нешто во овие 4 дена што од страна на моите колеги не е кажано. Но сепак испровоцирана од некои работи се јавив за дискусија, појасни Честојнова.

Честојнова додаде дека не постои никаква дилема за тоа дека овој буџет предложен од министерство за финансии воопшто не е развоен како што се обидува да се прикаже. Напротив ова е популистички, предизборен буџет со кој се потценуваат граѓаните на Република Македонија.

Повеќе од јасно е дека ова т.н. инвестирање во човечки капитал го користите како евтин популизам и груб обид за поткуп со државни пари. Но за среќа народот ве прочита и не верува повеќе во вашите предизборни лаги. Не ви верува, затоа што ниту 10% од вашата програма од парламентарните избори во овие три години не успеавте да исполните, нагласи Честојнова.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...